DZIAŁANIA PATRIOTYCZNE „SKRZATÓW”

Rok szkolny 2018/ 2019

Nasze Przedszkole uczestniczyło w Międzynarodowym Projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”

 

 

„Pocztówkowe Przedszkole” 

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Pocztówkowe Przedszkole” której celem była wymiana pocztówek z innymi dziećmi na terenie całej Polski.

  • Dzięki udziałowi w tym projekcie uczestnicy mieli okazję do nawiązania kontaktu z dziećmi
    z innych placówek oświatowych i poznawania innych miejscowości .
  • Finalnym elementem akcji jest stworzenie mapy Polski
    i sprawdzenie czy udało się otrzymać pocztówkę z każdego województwa w Polsce.

Kolędnicy z SP 2 – poznajemy tradycje związane
z kolędnikami

Świętujemy Barbórkę

W naszym przedszkolu gościliśmy wspaniałych gości- Górnika i Ślązaczkę. Poznaliśmy różne ciekawostki związane z pracą górnika, jego strojem i ilością guzików w mundurze górniczym. Czy wiecie, że w stroju galowym górnika jest 29 guzików???  My już wiemy:) wiemy także, że ich liczba związana jest z wiekiem św. Barbary- Patronki Górników. Pani w śląskim stroju pokazała nam z czego składa się strój, a później przygotowała dla nas niespodziankę- wraz ze swoimi pomocnikami zrobiła dla nas śląską zupę- „wodzionke”. Każdy z nas mógł w swojej sali spróbować jej smak. 

Poznajemy rekwizyty i ciekawostki z nimi związane w kąciku regionalnym

W holu naszego przedszkola mogliśmy podziwiać kącik regionalny. Można w nim było zobaczyć rekwizyty związane z naszym regionem. Poznaliśmy ich nazwy i zastosowanie. 

„Rekord dla Niepodległej”

W trakcie trwania Poranka Patriotycznego nasze przedszkole wzięło udział w „Rekordzie dla Niepodległej” .  Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło wszystkie dzieci w szkołach i przedszkolach by o godzinie 11:11  zaśpiewały 4 zwrotki polskiego hymnu narodowego.  My z wielką radością i dumą przyłączyliśmy się do tej akcji.

Świętujemy 100- lecie Odzyskania Niepodległości

Pamiętamy o Bohaterach

„W krainie legend i baśni”

W krainie legend i baśni to cykl spotkań z panią bibliotekarką, która zapozna „Skrzatów” z polskimi baśniami i legendami  . Na pierwszym spotkaniu z panią bibliotekarką dzieci poznały dwie legendy: ” Legendę o hejnale mariackim” oraz „Legendę o Warsie i Sawie”.

Ognisko Patriotyczne

Na Ognisku Patriotycznym „Myszki” zatańczyły taniec  ludowy „Grozik”

„Smerfy” poznały symbole i historię Radzionkowa w ramach udziału  w akcji „Pocztówkowe Przedszkole” -> wysyłamy kartkę z pozdrowieniami z Radzionkowa

Kto to jest bohater? 

„Myszki” wzięły w tym roku udział w akcji „BohaterON”. Wysyłając kartkę uczestnikom Powstania Warszawskiego chcieliśmy uhonorować ich oddanie i poświęcenie. Przy okazji mieliśmy okazję porozmawiać o tym kto to jest bohater, co znaczy słowo „wolność” i dlaczego na świecie toczą się wojny. Przypomnieliśmy sobie także jak działa poczta.

„Misie ” wykorzystały drugą możliwość  i wysłały elektroniczną wersję kartki dla Powstańców

„Pajacyki ”  również wysłały kartkę dla Powstańców

„Pajacyki” przypominają sobie zabawy ludowe

 Działania w roku szkolnym 2017/ 2018

 

Spotkanie z Przedstawicielem Służb Mundurowych

Poranek patriotyczny z okazji Święta Niepodległości 11 listopada

Prace plastyczne przygotowane na konkurs plastyczny ogłoszony

przez Kuratorium Oświaty

„Kto ty jesteś? Polak mały.”

Poranek Patriotyczny z okazji Święta Flagi – 2 Maja

oraz Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja