PROGRAMY,W KTÓRYCH UCZESTNICZY NASZE PRZEDSZKOLE

 

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Program Kubusiowi Przyjaciele Natury to inicjatywa firmy Tymbark i marki KUBUŚ. Program ma na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii.

Dzięki akcji dzieci i nauczyciele w przedszkolach otrzymują ciekawe materiały edukacyjne o tematyce przyrody i ekologii. Na ich podstawie realizują wiele działań, by zadbać o otaczające nas środowisko: segregują śmieci, prowadzą patrole ekologiczne, organizują specjalne dni, poświęcone przyrodzie.

Wystartowała czwarta edycja programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Na podstawie nadesłanych przez organizatorów materiałów nauczyciele prowadzą zajęcia w czasie których dzieci obchodzą Święto marchewki, Zielony Dzień, tworzą patrole ekologiczne. Gromadzimy wiedzę i punkty, aby zdobyć tytuł i certyfikat Kubusiowych Przyjaciół Natury.

Ekologia jest ostatnio bardzo popularny, ale i niezwykle ciekawym i ważnym tematem. Istotnym jest, aby już najmłodsze dzieci poznawały zasady ekologicznego życia, aby wiedziały co można zrobić, by pomóc naszej planecie, a wtedy wszystkim: ludziom, zwierzętom i roślinom będzie się tu żyło, zdrowo i bezpiecznie.

PROGRAM PRZEDSZKOLNEJ EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Program Czyste powietrze wokół nas stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w sytuacjach codziennych, których dziecko narażone jest na szkodliwe dlań zwyczaje osób palących. Kształtowanie i wychowanie człowieka zaczyna się od najmłodszych lat. Postawa obronna wobec palenia tytoniu, którą uda się wykształcić u dziecka w wieku przedszkolnym owocuje przez całe życie.

W wychowaniu zdrowotnym, a szczególnie w profilaktyce antytytoniowej niezmiernie ważne jest modelowanie przez nauczycieli i rodziców prawidłowych zachowań, a przede wszystkim pamiętanie o tym, że przekazy i działania muszą być spójne, co nie zawsze jest łatwe.

Program Czyste powietrze wokół nas skierowany jest do dzieci 5 i 6 letnich, a także do ich Rodziców, nauczycieli, wychowawców oraz wszystkich uczestników życia rodzinnego i przedszkolnego dziecka. Główne cele programu to:

1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka. Przewodnikiem dzieci w czasie programu jest postać przyjaznego dinozaura Dinka, który nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW – AKADEMIA AQUAFRESH

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym.

Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

W ramach prowadzenia programu we wszystkich grupach wiekowych zostaną przeprowadzone zajęcia dotyczące profilaktyki stomatologicznej i dbałości o higienę jamy ustnej. Przedszkolacy wezmą także udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Akademię Aquqferesh pt. Moje przygody w krainie zdrowych ząbków.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.akademia-aquafresh.pl , na której zarówno dzieci, jak i rodzice znajdą wiele ciekawych informacji i zabaw związanych z tematyką dbania o ząbki.

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA EDUKACYJNA MAMO, TATO WOLĘ WODĘ

Kampania Mamo, tato, wolę wodę! ma na celu kształtowanie prawidłowych nawyków

żywieniowych wśród najmłodszych. Jak twierdzą niezależni eksperci wczesne dzieciństwo jest okresem, w którym najłatwiej nauczyć dziecko przestrzegania właściwych zachowań żywieniowych. Z tego powodu akcja edukacyjna, odbywająca się w ramach kampanii Mamo, tato, wolę wodę! została zaadresowana właśnie do dzieci w wieku przedszkolnym i ich wychowawców, a także rodziców i opiekunów.

Poprzez kampanię chcemy zachęcać dzieci do picia wody, promujemy zdrowy tryb życia, kładąc nacisk na prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczną, a także postawy proekologiczne – mówi Monika Piekarska, przedstawicielka firmy Żywiec Zdrój, organizatora kampanii Mamo, tato, wolę wodę!

Podczas zajęć dzieci będą miały okazję poznać zasady zdrowego życia, poszerzyć swoją wiedzę o roli wody w otaczającym świecie oraz poznać jej właściwości, zastosowania i sposoby oszczędzania.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.wolewode.pl .

Rodzice znajdą tam ciekawe artykuły na temat zdrowego żywienia dzieci oraz pouczające zabawy związane z wodą. Dzieci będą mogły wraz z bohaterem programu – Zdrojkiem wyruszyć w podróż w poszukiwaniu źródełka a w Akademii Zdrojka dowiedzą się wszystkiego, co przedszkolacy powinni wiedzieć o wodzie.