Wiosna w przedszkolu

Zima w przedszkolu

Jesień w przedszkolu

O przedszkolu “SKRZAT” słów kilka…

Przedszkole nr 3 jest jednym z trzech państwowych, radzionkowskich przedszkoli. Nasze przedszkole znajduje się przy ulicy Szymały.  Sąsiadujemy z zaprzyjaźnioną z nami Szkołą Podstawową nr 2. W pobliżu przedszkola znajduje się także ośrodek zdrowia, korty tenisowe oraz kilka punktów usługowych, w których jesteśmy częstymi gośćmi. Za przedszkolem znajduje się duży ogród wyposażony w kolorowy plac zabaw przeznaczony dla starszych i młodszych przedszkolaków, piaskownicę i huśtawki oraz przestrzeń przeznaczoną do zabaw i gier ruchowych.  Przed przedszkolem usytuowany jest także niewielki plac zabaw dostępny nie tylko dla przedszkolaków, ale także dla okolicznych mieszkańców

Nasze przedszkole zaprasza  wychowanków w swoje progi od godziny 6.00 do 16.00. W czasie pobytu w przedszkolu dzieci przebywają w jednej z sześciu przedszkolnych sal zajęć. Każda sala jest codziennym miejscem zabawy i nauki 25 przedszkolaków. Sale są kolorowe, przestronne. wyposażone w przyjazne dzieciom zabawki oraz pomoce do zajęć dydaktycznych. Każda sala jest umownie podzielna na dwie części. W pierwszej części znajdują się stoliki, przy których dzieci spożywają posiłki, malują, rysują, wycinają, wyklejają, układają puzzle, grają w gry. W drugiej części sali znajduje się dywan, wokół którego usytuowane są różnego rodzaju kąciki zabaw. Sale wyposażone są także w łazienki przystosowane do potrzeb i wzrostu przedszkolaków. Każde dziecko posiada własny wieszaczek w łazience, szafkę w sali oraz półeczkę w szatni oznaczone tym samym znaczkiem.

W czasie przedszkolnego dnia dzieci znajdują się pod opieką nauczycieli przygotowanych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. W pracy dydaktycznej nauczycieli wspomagają specjaliści: logopeda i oligofrenopedagog oraz nauczyciele rytmiki, języka angielskiego oraz religii. Z nauczycielami współpracują także woźne oddziałowe, pomagające dbać o bezpieczeństwo dzieci w czasie zabaw w ogrodzie,  spacerów oraz podczas zajęć dydaktycznych. O zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki dbają panie kucharki wraz z panią  intendentką, drobnymi remontami i naprawami zajmuje się pan konserwator. Nad wszystkim czuwa pani dyrektor, która wspiera nauczycieli w realizowaniu misji opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej przedszkola, służy radą rodzicom oraz pełni funkcję administratora i managera placówki.

W godzinach dopołudniowych w przedszkolu realizowane są wytyczne Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.  Nauczyciele realizują zajęcia ze wszystkich obszarów edukacyjnych, w czasie odpowiadającym możliwościom dzieci w wieku od 3 do 6 lat, jednocześnie pozostawiając przedszkolakom odpowiednią ilość czasu na swobodną zabawę oraz pobyt na świeżym powietrzu. Po południu dzieci uczestniczą w zajęciach wykraczających poza podstawę programową. W tym czasie nauczyciele prowadzą zajęcia i zabawy zgodne w zainteresowaniami dziećmi oraz realizują autorskie projekty edukacyjne. Jest to także czas wykorzystywany na pracę indywidualną z dziećmi wymagającymi stymulowania rozwoju, rozmowy z rodzicami oraz odpoczynek i relaksację przedszkolaków.

W naszym przedszkolu kultywujemy tradycje regionalne, a także dbamy o dobre kontakty przedszkola z domem rodzinnym dzieci organizując zajęcia otwarte dla rodziców oraz zapraszając rodziny przedszkolaków do udziału w uroczystościach przedszkolnych.   Cyklicznie w przedszkolu odbywają się imprezy i uroczystości jak: Pasowanie na Przedszkolaka, Barbórka, Spotkanie z Mikołajem, Kolędowanie, Wigilia, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Bal Przebierańców, Pierwszy Dzień Wiosny, Spotkanie Wielkanocne, Dzień Rodziny, Noc w przedszkolu, Piknik Przedszkolny. Chętnie włączmy się także w konkursy i akcje proponowane przez środowisko lokalne. Co roku uczestniczymy w Festiwalu Ekologicznym organizowanym przez Stowarzyszenie “Zielona Ziemia”, Barwnym korowodzie z okazji Dni Radzionkowa, konkursie mowy śląskiej “Przidom do nos po niyszporach” czy akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Jesteśmy także uczestnikami i laureatami akcji i konkursów ogólnopolskich. Bierzemy udział w takich programach jak “Akademia Aqufresh”, “Kubusiowi Przyjaciele Natury”, “Czyste powietrze wokół nas”. nasze przedszkole zostało także objęte honorowym patronatem akcji “Mamo, tato wolę wodę” oraz  otrzymało tytuł “Przedszkola w Ruchu” przyznawany przez MEN.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony naszego przedszkola, aby przekonać się jak funkcjonuje ono na co dzień.