GRUPA IV

„Tygryski”

Słoneczko złote włosy czesze, słoneczko w rosie myje twarz,

I ja też wstaję, też się spieszę, bo do przedszkola iść już czas.

Ścieżka przed progiem uprzątnięta, błyszczy za drzwiami czysta sień,

Wita nas pani uśmiechnięta i tak tu się zaczyna dzień.

MAJ

Wiosenna, majowa pogoda zachęca do spacerów i poznawania przyrody z bliska, wykorzystamy więc okazje do bliższych kontaktów z przyrodą, ale w tym miesiącu planujemy także nieco dalsze podróże. Najpierw odwiedzimy pasiekę, poznamy pracę pszczelarza oraz korzyści jakie płyną z pracy pszczół. Potem wystartujemy w kosmos. Poznamy układ słoneczny, zbudujemy rakietę, zaprzyjaźnimy się z ufoludkami, a także poznamy postać sławnego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Po powrocie na Ziemię zajrzymy na łąkę i nad staw, sprawdzimy jakie zmiany zaszły w wiosennej przyrodzie w maju. Na koniec miesiąca będziemy się przygotowywać do wspólnego świętowania, gdyż zaraz na początku czerwca zaprosimy do przedszkola naszych kochanych rodziców. Będziemy obchodzić Dzień Matki i Dzień Ojca czyli, jak jest to tradycją w naszym przedszkolu – Dzień Rodzica.

ptaszki

Tematyka kompleksowa:

  1. Pszczoły dają nam miód
  2. W kosmosie
  3. Na łące i nad stawem
  4. Święto mamy i taty

ptaszki

W tym miesiącu śpiewamy…

ruchome nutki

Ufoludki

1.Mój brat wciąż czyta o kosmitach,

gwiazdach planetach i orbitach.

O niczym innym nie chce słyszeć,

nawet do ufo listy pisze.

Wreszcie zasłużył na nagrodę

i latający ujrzał spodek,

bo wylądował dziś w ogródku

pojazd zielonych ufoludków.

ref. Zielone włosy, zielone butki,

całe zielone są ufoludki/x2

2.Kot na ich widok zaraz zmyka,

dziwnego boi się ludzika.

Pies szybko przykrył nos ogonem –

może to gryzie, to zielone.

A czym się żywi śmieszny stworek?

Czy zjedzą z nami podwieczorek?

Kompot dostały, tort dostały,

zjadły, wypiły, odleciały.

ref. Zielone włosy…

ufoludek

Mama

1.Oczy jej kochane patrzą na mnie w dzień i w noc,

ręce spracowane tulą mnie do snu.

Myśli za mnie w każdy czas i odpędza smutki w las,

gdy uśmiecha do mnie się muszę wtedy jej zaśpiewać:

ref. Mamo, mamo zawsze bądź wśród nas.

Mamo, mamo zawsze kochaj nas.

Ty najlepszą jesteś z wszystkich mam,

więc kocham cię.

2.Gdyby czas zatrzymać, żeby zawsze dzieckiem być,

żeby moja mama mogła ze mną być.

Czasem mam humory i rozrabiam na 106,

wtedy mama smuci się, więc ja śpiewam mojej mamie:

ref. Mamo, mamo…

mama

 

Co powie tata?

1. Dlaczego biedronka jest mała?

Czy może być morze bez dna?

czy każda królewna ma pałac?

I czy on jest ze szkła?

Dlaczego raz jestem nieśmiała?

A potem to brykam aż wstyd?

ref. Co powie tata? Co powie tata?

Co tata mi powie, co na to odpowie mi dziś?

Co powie tata? Co powie tata?

Czy znów się wykręci, czy dziecko zniechęci?

On śpi.

2.Skąd wzięły się mrówki w słoiku?

Czy lepiej mieć kota czy psa?

Dlaczego wciąż mówią „Bądź cicho”?

Przecież głos mam i ja.

Czy można pokochać ślimaka?

Skąd wzięły się burze i mgły?

ref. Co powie tata…

tata

„Tygryski” w obiektywie aparatu…

Eksperymentujemy i doświadczamy – zabawy z wodą

W ostatnim tygodniu przyglądaliśmy się bliżej czterem żywiołom. Sporo uwagi poświęciliśmy wodzie. Poznawaliśmy jej zastosowanie, sposoby oszczędzania, dobroczynne skutki jej działania, ale także związane z nią niebezpieczeństwa. Sprawdzaliśmy także jak działa woda na różne substancje. Wiemy już, że sól i cukier rozpuszczają się w wodzie, a mąka –  nie. Dowiedzieliśmy się także co pływa, a co tonie. Na koniec wpuszczaliśmy powietrze do wody, a potem zrobiliśmy sobie bąbelkowy wulkan.

Rozstrzygnięcie konkursu na grę planszową

W lutym w naszym przedszkolu odbywał się konkurs na najciekawszą grę planszową. Z naszej grupy do konkursu swoje prace zgłosili: Ada, Emilka, Helenka, Miłosz i Filip. Po głosowaniu dzieci, rodziców i pracowników przedszkola okazało się, że zwyciężczynią konkursu jest Ada. Gratulujemy Adzie i jej Rodzinie zajęcia I miejsca, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdobytych wyróżnień.

„Tygryski” na zajęciach matematycznych w szkole

Zostaliśmy zaproszeni na zajęcia matematyczne do szkoły podstawowej. Na początku pani Kasia, która prowadziła zajęcia sprawdziła naszą wiedzę z zakresu znajomości figur geometrycznych i cyfr. Potem mieliśmy okazję poćwiczyć klasyfikowanie i porównywanie rozwiązując test na tablicy multimedialnej.

Tłusty czwartek u „Tygrysków”

Zimowo – muzyczne zabawy z „Jagódkami”

Rozgrzewamy rączki

Wirujemy jak śnieżynki

Zimowa orkiestra

Balowo – urodzinowo u „Tygrysków”

One mają TĘ MOC!

Noworoczna szopka w wykonaniu uczniów klasy II

Noworoczne odwiedziny

Początek Nowego Roku do doskonały czas na odwiedziny i składanie sobie noworocznych życzeń. Dlatego zaprosiliśmy do przedszkola uczniów klasy pierwszej z sąsiedniej szkoły podstawowej. Zaprezentowaliśmy im nasz świąteczny program oraz zaprosiliśmy do wspólnej zabawy i kolędowania. Wśród naszych gości znaleźli się absolwenci naszego przedszkola. Niektórzy z nich spędzili z nami poprzednie dwa przedszkolne lata.

Tydzień później nasi starsi koledzy zaprosili nas do siebie na przedstawienie o porach roku i miesiącach. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda szkolna klasa i czym różni się od  przedszkolnej sali. Wszystkim „Tygryskom” najbardziej podobała się tablica multimedialna znajdująca się w klasie.

Zimowy spacerek

„…chociaż trochę chłodno dziś to na spacer warto iść…”

 „Tygryski” w czasie przedszkolnej Wigilii

Spotkanie świąteczne u „Tygrysków”

W przerwie świątecznych przygotowań zaprosiliśmy Rodziców, aby wspólnie z nimi poczuć atmosferę świąt i zanurzyć się w świątecznym nastroju. W wierszach i piosenkach przypomnieliśmy o świątecznych tradycjach takich jak choinka, opłatek, wigilia, a w naszej tanecznej inscenizacji zwróciliśmy uwagę na to co w tych świętach najważniejsze: pojednanie, zgoda, przebaczenie, radość, miłość i dobro. Na koniec złożyliśmy wszystkim życzenia – tym razem wielce oryginalne – w formie anglojęzycznej piosenki „We wish you a Merry Christmas”. W czasie świątecznego spotkania nie zabrakło także prezentów. Dla naszych rodziców przygotowaliśmy świąteczne upominki, które wręczyliśmy im składając życzenia Wesołych Świąt!

Świąteczny  Jarmark w Radzionkowie

Już trzeci raz w Radzionkowie odbywał się przedświąteczny jarmark i jak co roku przedszkolacy i uczniowie zostali zaproszeni do występu na tej lokalnej imprezie. „Tygryski” przygotowały mikołajkową inscenizację muzyczno – taneczną zapowiadającą rychłe przybycie do miasta Mikołaja. A wszystko wyglądało tak:

Spotkanie z Mikołajem

Taki prezent mikołajkowy zrobiliśmy naszym kolegom i koleżankom z młodszych grup oraz oczywiście samemu Mikołajowi.

Czekając na wizytę Mikołaja – śpiewamy

Mikołajkowe zajęcia plastyczne

„Tygryski” świętują Barbórkę

Kolorowe kropelki – zajęcia otwarte

W listopadzie, na ostatnie jesienne zajęcia, zaprosiliśmy naszych rodziców. Spadł nam wtedy do sali kolorowy deszcz, którego kolorowe kropelki okazały się idealnym materiałem do zabaw matematycznych, słuchowych i logicznych. Liczyliśmy  spadające kropelki, układaliśmy kropelkowo – muzyczny kod, graliśmy w bingo. Na koniec ci z nas, którzy jeszcze nie zostali oficjalnie włączeni do społeczności przedszkolnej, zostali pasowni na przedszkolaka – starszaka. Po wykonaniu wszystkich zadań nasza pani razem z rodzicami stwierdziła, że zasłużyliśmy na otrzymanie  odznaki starszaka.

https://

Muzyka + ruch = Metoda B. Strauss

Do wspólnej zabawy z wykorzystaniem metody B. Strauss zaprosiła nas pani Karina i grupa „Pajacyki”. Metoda łączy ruch z muzyką klasyczną. Pomaga w kształtowaniu poczucia rytmu, uczy uważnego słuchania i współpracy w zabawie z kolegami i koleżankami, a więc pomaga zdobywać umiejętności potrzebne do osiągnięcia gotowości szkolnej.  My bawiliśmy się tak:

Twórcze inspiracje u „Tygrysków”

W ostatni piątek w ramach naszych spotkań z panią Ewą pracowaliśmy techniką asamblaż. Asamblaż to trójwymiarowa kompozycja z gotowych elementów np. guzików, koralików itp. Nasze kompozycje wykonane zostały z warzyw. Temat pracy –  „Kwiat”. A wyszło to tak:

Wiecie  co  to jest „kalkografia” albo”monotypia barwna”? My już wiemy! A wszystko dzięki pani Ewie, która w piątkowe poranki odwiedza naszą grupę, aby pokazać nam ciekawe techniki plastyczne. W ostatni piątek poznawaliśmy technikę monotypii barwnej. A było to tak: najpierw dowiedzieliśmy się co to są barwy podstawowe i pochodne, a nawet sami próbowaliśmy je tworzyć. Potem pani Ewa opowiedziała nam o barwach ciepłych i zimnych, a my tworzyliśmy ciepłe i zimne kompozycje z kolorowych kółek. Następnie wspólnie ustaliliśmy, że barwy jesienne to barwy ciepłe i zaplanowaliśmy, że do naszej pracy wykorzystamy kolory: żółty, pomarańczowy i czerwony. No i zabraliśmy się do działania: najpierw za pomocą małych gąbeczek pokryliśmy folię farbami w jesiennych barwami, następnie ułożyliśmy na niej wycięte z papieru listki, po czym nakryliśmy wszystko białą kartką papieru, na której odbiły się kolory oraz listki. A wszystko wyglądało tak:

Już nie możemy się doczekać kolejnych zajęć z panią  Ewą!

Święto Pieczonego Ziemniaka

Już po raz drugi w naszym przedszkolu, pierwszą wspólną dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców uroczystością, było „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Nie zabrakło ziemniaczanych zabaw, ziemniaczanych konkursów i ziemniaczanych przysmaków, a także gości specjalnych ( nie ziemniaczanych 🙂 ). A tak w czasie imprezy bawiły się „Tygryski” i ich rodzice.

„Przidom do nos po niyszporach”

Przedstawiciele „Tygrysków” i „Jagódek” reprezentowali nasze Przedszkole w konkursie gwary śląskiej  

„Przidom do nos po niyszporach”.

Gala konkursu

Przesłuchanie konkursowe

Nasz dzień w telegraficznym skrócie:

Zaczynamy od porannej gimnastyki…

… potem czas na naukę i pracę w książkach…

…odrobina ruchu na placu zabaw…

… po wysiłku fizycznym pora  zregenerować siły – obiadek…

…żeby zdrowym być trzeba zęby myć…

…a pomiędzy tym mnóstwo wesołej zabawy!